Yeni asgari ücret ne zaman açıklanacak? Ne kadar zam yapılacak? Tek tek hesaplandı, işte farklı senaryolar

Asgari ücrete ilişkin Bakan ve AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları 2024 için tek zam ihtimalini neredeyse kesin hale getirdi. Bu nedenle Asgari Ücret Komisyonu’nun 3. toplantısı, daha da önemli hale geldi. Tüm çalışma hayatını ilgilendiren zammı belirleyecek komisyonun 3. toplantısını ne zaman yapacağı resmileşmedi, fakat komisyonun yarın toplanması bekleniyor.

ASGARİ ÜCRET ZAMMINDA KRİTİK HAFTA

Sadece 7 milyon asgari ücretliliyi değil, dolaylı olarak tüm çalışma yaşamıyla bağlantılı olduğu için 20 milyon çalışanı ilgilendiren asgari ücret zammında kritik haftaya giriliyor.

YILDA TEK ZAM NEREDEYSE KESİN GİBİ

2024 asgari ücretine tek zam yapılması bekleniyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, “Temmuz ayında olduğu gibi, ilke yine enflasyona ezdirmemek. Asgari ücret zaten hep yılda bir kereydi, yine tek zam olacak şekilde çalışıyoruz” demişti.

Işıkhan son mesajında ise kararın herkesin mutabık kaldığı bir ücret seviyesinde olmasını ümit ettiklerini, asgari ücretli çalışanları enflasyon karşısında koruma ilkesini aynı kararlılıkla sürdüreceklerini söylemişti.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan da “Asgari ücret artışı zaten biliyorsunuz yıl içinde bir kezdir. Bir kez verilecek zamla bu iş biter” açıklaması yapmıştı.

ASGARİ ÜCRETTE ÜÇÜNCÜ TOPLANTI NE ZAMAN?

Hükümet kanadından gelen bu açıklamalar, ilk toplantısını 11 Aralık, ikinci toplantısını ise 17 Aralık’ta gerçekleştiren Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun alacağı kararı daha kritik hale getirdi.

Bu nedenle milyonlarca çalışan, işveren, işçi temsilcileri ile işverenleri bir araya getiren Asgari Ücret Komisyonu’nun 3. toplantısının ne zaman yapıcağını yakından takip ediyor.

Asgari Ücret Komisyonu’nun üçüncü toplantısını ne zaman yapacağı resmi olarak henüz açıklanmadı. Fakat asgari ücret zam oranının önümüzdeki hafta açıklanması bekleniyor.

ASGARİ ÜCRET ZAMMI ÇARŞAMBA AÇIKLANIR MI?

Asgari Ücret Tespit Komisyonu yarın (25 Aralık 2023) bir araya gelebilir. Zam oranının ise Çarşamba günü (27 Aralık) açıklanma ihtimali bulunuyor.

ASGARİ ÜCRETE NE KADAR ZAM YAPILACAK?

2024 Asgari ücret zammı konusunda kamuoyunda çok farklı beklentiler ve senaryolar konuşuluyor. Asgari ücrete en düşük yüzde 30, en yüksek ise yüzde 55 zam yapılması söz konusu.

İşte yüzde 30, yüzde 35, yüzde 40, yüzde 45, yüzde 50 ve yüzde 55’lik artış halinde asgari ücretle çalışanların 2024 yılında eline geçmesi beklenen rakamlar:

Mevcut asgari ücret 11 bin 402 lira olarak uygulanırken, asgari ücrete yüzde 30 zam yapılması halinde 2024 asgari ücret 14 bin 822 lira olacak. Zam oranı yüzde 35 olursa asgari ücret 15 bin 392 liraya yükselecek.

Asgari ücrete yüzde 40 zam yapılması durumunda ise maaş 15 bin 962 lira olarak uygulanacak. Yüzde 45 zam yapıldığında ise asgari ücret 16 bin 532 lira olacak.

Yüzde 50’lik zamda 2024 asgari ücreti 17 bin lirayı geçerek 17 bin 103 liraya kadar çıkacak.

2024 için tek zam ihtimali ve Mart ayında yapılacak yerel seçimler düşünüldüğünde zam oranının en tepede belirlenmesi de kulislere yansıyan bilgiler arasında. Asgari maaşa yüzde 55 zam yapıldığı takdirde ise 2024’te en düşük maaş 17 bin 673 olacak.

AGASRİ ÜCRETLE BİRLİKTE BUNLAR DA DEĞİŞECEK

2024 yılı asgari ücret zammı ile beraber en düşük, en yüksek işsizlik maaşı, genel sağlık sigortası primi, yüzde 40-69 ve 70 üzeri engelli aylığı, bireysel emeklilik kesintisi, üç ayda bir herhangi bir geliri olmayan yaşlılara ödenen 65 yaş parası da asgari ücretle artacak. Ayrıca lise ve üniversite öğrencilerine ödenen staj ücreti de yükselecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x