Wall Street ekonomistleri, Powell’ın açıklamalarını değerlendirdi

Yatırımcılar, Fed Başkanı Powell‘ın merkez bankasının gelecekteki eylemleri hakkındaki yorumlarını sindirmeye çalışırken ABD vadeli işlemleri, bugün piyasa öncesinde ufak bir artış gösterdi.

ABD merkez bankası, beklendiği gibi kilit faiz oranını 25 baz puan artırarak %4,75 ila %5 aralığına yükseltti ancak Powell’ın, enflasyonla mücadelenin bitmediğini yinelemesinin ardından hisse senetleri seansın en yüksek seviyelerinden yaklaşık %2,5 düştü.

Powell, gazetecilere verdiği demeçte, “Enflasyonu tekrar %2’ye düşürme sürecinin önünde uzun bir yol var ve muhtemelen bu yol, inişli çıkışlı olacak.” dedi.

Ayrıca 2023 için “Faiz indirimleri baz senaryomuzda yok.” şeklindeki yorumları da hisse senetlerinde satışları tetikledi. Hisse senetlerinin dün düşüşe geçmesinin bir diğer nedeni de Hazine Bakanı Yellen‘ın, yetkililerin tüm banka mevduatları için genel bir sigorta düşünmediği yönündeki yorumları oldu.

Investing.com’un Fed Faiz İzleme Aracına göre yatırımcılar, Fed’in Mayıs ayında 25 baz puanlık bir artırıma gitmesine %56 ihtimal veriyor.

Güncellenen “noktasal grafik”, faiz oranlarının 2023 sonunda %5,1 ile zirve yapacağını gösteriyor. Medya 2024 yılı için faiz oranlarını artık %4,3 olarak görüyor, bu da Aralık ayında belirtilen 100 baz puan yerine gelecek yıl 75 baz puan faiz indirimi anlamına geliyor.

Fed bundan sonra ne yapacak?

İşte Wall Street’in önde gelen ekonomistlerinin, FOMC açıklamasına ve Powell’ın yorumlarına ilişkin değerlendirmeleri:

Citi:

JPMorgan:

UBS:

BofA:

Yazar: Senad Karaahmetovic

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir