Veri yoğunluklu bir hafta başında dolar toparlanırken altın düşüş yaşadı

Investing.com – Pazartesi günü altın fiyatları, piyasaların güçlü bir ilk çeyreğin ardından bir miktar kâr realizasyonu yapması ile geri çekildi.

Şimdi gözler, para politikası hakkında daha fazla ipucu için bu hafta ABD’de yayımlanacak bir dizi ekonomi verisine dönüyor.

Külçe fiyatları, yılın ilk üç ayında %7’nin üzerinde artış gösterdi ancak kazançların büyük bir kısmı, ABD’de bir bankacılık kriziyle ilgili artan korkular nedeniyle Mart ayında sağlandı. Hükümetin müdahalesi, piyasanın yakın vadede bir çöküşe dair endişelerini yatıştırırken sarı metal hâlâ güvenli liman talebiyle nispeten desteklenmeye devam etti.

Bu durum Pazartesi günü bir miktar kâr alımını teşvik etse de altın 2020 rekor seviyesine 100 dolardan daha az bir mesafede kalmaya devam etti.

Spot altın %0,5 düşüşle 1.959,03 dolara gerilerken altın vadeli işlemleri %0,5 düşüşle 1.975,60 dolara indi.

Pazartesi günü açıklanacak olan Mart ayı imalat faaliyet verilerinden başlayarak bu hafta ABD’den gelecek bir dizi veriye odaklanılacak. Verinin, ABD imalat sektörünün beşinci ay üst üste daralma bölgesinde kaldığını göstermesi bekleniyor.

Ancak asıl odak noktası, Perşembe günü açıklanacak olan Mart ayı tarım dışı istihdam verileri olacak.

Yatırımcılar, iş gücü piyasasında zayıflıkla ilgili yeni belirtiler olup olmadığını izleyecek. Yeni belirtiler, bu yıl daha az şahin bir Fed’in yolunu açabilir.

Böyle bir senaryo, geçtiğimiz ay güvenli liman olarak doları büyük ölçüde geride bırakan altın için iyiye işaret. Bu durum, kısmen Fed’in bankacılık sistemi üzerinde daha fazla baskı oluşmasını önlemek için şahin tutumunu azaltacağı beklentilerinden de kaynaklandı.

Dolar Mart ayındaki sert kayıplarını telafi ederek Pazartesi günü yükseldi. Bu durum, Hazine getirilerinde yaşanan kısmi güçlenme ile birleşince metal piyasaları üzerinde baskı yarattı.

Platin %0,5 düşerken gümüş yaklaşık %1 oranında geriledi.

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları, başlıca ithalatçı Çin’de imalat faaliyetlerinin zayıfladığına dair yeni işaretler üzerine düştü.

Bakır %0,4 düşerek 4,0663 dolar oldu.

Pazartesi günü yapılan özel bir anket, Çin’de imalat büyümesinin Mart ayında ciddi ölçüde yavaşladığını ve COVID-19 sonrası ekonomik patlamanın hız kestiğini gösterdi. Bu durum ülkedeki ekonomik toparlanmanın dengesiz olduğuna işaret ediyor ve emtiaya olan iştahı azaltabilir.

Yazar: Ambar Warrick

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir