TRT belgesinin danışmanı tanıdık isim çıktı

Türkiye’de 2014 yılında Van merkezli yapılan El Kaide operasyonunda gözaltına alınan, 2017 yılında sosyal medyadan alevilere yönelik katliam çağrısında bulunduğu için hakkında gözaltı kararı verilen Abdülkadir Şen’in, TRT Belgesel kanalında yayınlanan ‘İçtima’ isimli yapımda danışmanlık yaptığı ortaya çıktı.

Abdülkadir Şen’in ismi ilk olarak 2014 yılında Van merkezli olan El Kaide operasyonunda geçti. El Kaide içerisinde Türk Louaa Sakka olarak bilinen, Guantanamo Hapishanesi’de kalan ve aynı operasyon kapsamında gözaltına alınan İbrahim Şen’in kardeşi olan Abdülkadir Şen, operasyon kapsamında İstanbul’da gözaltına alındı. O dönem Haksöz Dergisi yazarlığı yapan Abdülkadir Şen iddialara göre, Guantanamo Hapishanesi’nde de kalan El Kaideci ağabeyi İbrahim Şen ile İHH bağlantısını sağlıyordu. 15 Ekim 2013’te Kilis’te bir kamyonda yapılan aramada, Yardım malzemeleri ve bandrolsüz Arapça kitaplar”bulundu. İddiaya göre bu kamyon El Kaideci İbrahim Şen’in kardeşi Abdülkadir Şen tarafından İstanbul’dan yollandı. Abdülkadir Şen’in kardeşi İbrahim Şen’in Türkiye ile Suriye’deki El Kaideciler arasında aracılık ettiği de öne sürülmüştü.

KATLİAM ÇAĞRISINDA BULUNDU

2016 yılında ise bu kez Şen, sosyal medyadan Türkiye’deki alevileri hedef alarak katliam çağrısı yaptı. Tepkiler üzerine Şen hakkında soruşturma başlatıldı. O dönemde Muş Alparslan Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olan Şen bir süre sonra görevinden uzaklaştırıldı.

ÖZEL ÖĞRENCİ STATÜSÜNDE

Şen, kendisiyle ilgili yayınladığı profilinde Marmara Üniversitesi Orta Doğu Araştırmaları Enstitüsü Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde ‘özel öğrenci’ statüsüyle doktora eğitimi aldığını yazarken kendisini şöyle tanıtıyor; Abdulkadir Şen 15 Haziran 1985 tarihinde Van’da doğdu. İlköğretim ve Lise eğitimini Van’da tamamladıktan sonra 2003 yılında Gaziantep Üniversitesi İngiliz Dili Edebiyatı bölümüne yerleşti. 2008 yılında buradaki eğitimini tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi Arap Dili Edebiyatı Bölümüne yerleşerek Arapça eğitimi aldı. 2010 yılında Muş Alparslan Üniversitesine Araştırma Görevlisi olarak atandı. 2011 yılında başladığı İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili Eğitimi Bölümünde Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. Aynı süreçte İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tefsir bölümünde devam eden Master eğitiminin tez döneminde bulunuyor. Marmara Üniversitesi Orta Doğu Araştırmaları Enstitüsü Uluslararası İlişkiler bölümünde Özel Öğrenci statüsü ile Doktora eğitimi almaktadır. Eğitim süreci boyunca İnsan Hakları Gözlemciliği ve Serbest Gazetecilik bağlamında bir çok ülkede çalışmalar yürüttü. Bu çalışmalar sonucunda bir çok rapor, makale ve dosyalama çalışmaları yapan Şen’e ait Kayıp Ada isimli bir de kitap bulunuyor. Abdulkadir Şen İngilizce, Arapça, Kürtçe ve Almanca biliyor.”

İÇ YAPIMLAR BELGESELİ

TRT İç Yapımlar tarafından hazırlanan ‘İçtima’ isimli belgesel, her yıl 150 farklı ülkeden milyonlarca müslümanın Bangladeş’te üç gün boyunca dünya barışı için dua etmesini konu alıyor.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir