SGK memurlarından EYT isyanı

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) mağdurlarının beklediği düzenlemenin yasalaşmasıyla birlikte yurt genelinde milyonlarca yurttaş Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) merkezlerine akın ederken, artan iş yükü sonrasında memurlar isyanın eşiğine geldi.

KESK İzmir Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Mustafa Güven, yaşanan yoğunluk sonrasında kamu çalışanları ile yurttaşların karşı karşıya geldiğini ve kaos yaşandığını belirterek, personel açığının kapatılması ve yeni atamalar yapılması için iktidara çağrıda bulundu.

“SGK KİMSENİN ÇİFTLİĞİ DEĞİLDİR”

SGK’nın yüzde 66 kapasite ile on katı çalıştığını ifade eden Güven, kurum personellerinin özlük haklarında iyileştirme yapılması için de taleplerini yineledi. Güven yaptığı açıklamada, “Kamu kurumları arasında en kötü personel maaş anlaşmaları hep SGK yaptı. Bu konuda kötü örnek olmaya devam etti. SGK emekçisinin hakkını kimsenin peşkeş çekmesine izin vermeyeceğiz. SGK emekçisi kısaca yok sayıldı bu yıllar boyunca haklarını sürekle kaybetti. Verilen sözler ise liyakatsız yöneticiler tarafından unutuldu. SGK kimsenin çiftliği değildir, emekçinin primleri ile var olan kurumun aşağıdan yukarıya değişmesi gerektiği açıktır. 85 milyona hizmet veren EYT nedeniyle iş yükü 10 kat artan SGK emekçisinin taleplerinin bir an önce yerine getirilmesini talep ediyoruz. SGK emekçileri olarak 2012 yılında haksız ve hukuksuz bir biçimde kesilen ve mahkeme kararına rağmen halen ödenmeyen ikramiyelerimizi ve diğer ek ödemelerimizi geriye dönük istiyoruz. SGK emekçileri olarak 2012 yılında haksız ve hukuksuz bir biçimde kesilen ve mahkeme kararına rağmen halen ödenmeyen ikramiyelerimizi ve diğer ek ödemelerimizi geriye dönük istiyoruz. Kuruma acilen yeterli sayıda personel alınmalıdır” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir