Makro Guru Bu Dev Altcoin İçin Uyardı: Rug Pull Başladı!

Kripto para piyasası, Solana’nın önemli bir gerileme yaşamasıyla birlikte dramatik bir değişime tanık oluyor. Bu arada ünlü ekonomist Max Keiser, altcoin projesinde bir ‘rug pull’ başladığını iddia ediyor. Makro Guru, SOL’un her fiyat düşüşünde bunu hatırlatıyor. Bu da hem yatırımcılar hem de sektör uzmanları arasında tartışmalara ve endişelere yol açtı.

Solana ekosistemi ve altcoin fiyatı patlama yaşadı

Fiyat düşüşü, Solana ekosisteminde Jito (JTO) tokeninin piyasaya sürülmesi ve BONK meme coin’in piyasaya sürülmesiyle ateşlenen yoğun faaliyet dönemini takip ediyor. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere JTO, 7 Aralık 2023 tarihinde büyük borsaların listesine girdi. Bunun ardından token hızla 300 milyon doları aşan bir piyasa değerine ulaştı. Bu arada BONK, öncelikle mobil cihaz sahiplerini hedefleyen belirli airdrop’larla gündeme geldi. Bu, Solana’nın Saga telefonunun yok satmasına yol açtı.

Blockchain’in hızlı işlemleri, düşük ücretleri ve çok sayıda meme coin ihracı ağa olan ilgiyi artırdı. Bu da altcoin fiyatını Kasım ayının başında 38 dolardan yaklaşık 127 dolara çıkardı. Solana uygulamalarına kilitlenen değer de önemli ölçüde artış kaydetti. Bu süreçte Kasım ayındaki 400 milyon dolardan 1,53 milyar dolara ulaştı.

Solana Toplam Kilitli Değer. Kaynak: DefiLlama

Solana ayrıca yedi günlük işlem hacmi ve ağ ücretleri bakımından Ethereum’u geride bıraktı. Bu da altcoin projesinin potansiyelini ortaya koydu.

Solana’nın ağ etkinliği yavaşlıyor

Ancak, Aralık ayının ikinci yarısında yatırımcı duyarlılığında bir değişim oldu. Ayrıca, yeni lansmanlarda kâr alma ve ivme kaybı yaşadı. Sermaye diğer Blockchain’lerdeki fırsatlara yönelmeye başladı. Bu da Solana’nın piyasadaki varlığında kayda değer bir düşüşe yol açtı. Solana ağındaki meme coin’lere yönelik ilk çılgınlık da azaldı. JTO, BONK ve Dogwifhat gibi değerlerinde meteorik yükselişler görülen tokenlar şimdi önemli düşüşler yaşıyor.

JTO, %3.200 oranında hızla yükseldikten sonra %70’ten fazla düşüş yaşadı. Öte yandan, üç ayda %1.000’in üzerinde yükselen BONK, Aralık’taki zirvesine göre %73’ün üzerinde düştü. Bu arada WIF, başlangıçta erken sahiplerine yatırımlarında %10.000’den fazla getiri sağladıktan sonra yaklaşık %80 düştü. Bu arada OKX, JTO ve BONK’u vadeli işlemler piyasasında listeledi. Bu bağlamda 50 kata kadar kaldıraçla trade’e olanak tanıdı. Ancak, buna rağmen altcoin fiyatları yukarı yönlü ivme yakalayamadı.

JTO, BONK, WIF Fiyat Performansı. Kaynak: TradingView

POPCAT ve CHIPI gibi daha az bilinen diğer tokenlar da tüm zamanların en yüksek seviyelerinden %90’dan fazla düştü.

Max Keiser, altcoin fiyatında sert düşüş olacağını öngörüyor!

Bu gelişmelerin ortasında, RT’de The Keiser Report’un sunucusu Max Keiser, Solana’ya ilişkin daha önceki görüşlerini yeniden dile getirdi. İlk paylaşımında Keiser, altcoin yatırımcılarını “Rug pull” başladı diye uyardı. Daha sonra, SOL fiyatındaki her düşüşte bu uyarısını hatırlatmaya devam etti.

Pentoshi takma isimli analist de bu görüşe yakın bir trade tahmini yapıyor. Analist, Solana’nın fiyatında potansiyel bir düşüş bekliyor. Bu doğrultuda, gelecekte 70 dolar aralığında teklif verme fırsatı olduğunu öne sürüyor. Pentoshi, şu öngörüsünü paylaşıyor:

Buradaki kadar düşeceğimizden emin değilim. Ancak, bir noktada 70 dolarlarda teklif verebileceğimizi umuyorum. Sadece SOL ticareti yapmayı değil, önümüzdeki bir yıl boyunca bazı ekosistem coinlerini elimde tutmayı dört gözle bekliyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x