Kripto para piyasasının gözü Coinbase duruşmasında

ABD’de kripto para piyasasına yönelik hukuki süreçler genişliyor. Ülkenin yüksek mahkemesindeki ilk kripto paralar ile ilgili dava bugün başlayacak. Coinbase borsası ise taraflardan biri.

Coinbase avukatları, Yüksek Mahkeme’de aleyhlerine açılan toplu davalara karşı durdurma talep ediyor. Bugün gerçekleşecek duruşmada yargıçlar argümanları dinleyecek.

Süreci yakından takip eden avukatlar, davanın, bir kripto para davası olmanın ötesinde daha çok usule ilişkin bir tartışma olacağını belirtiyor. Coinbase tarafı anlaşmayı tahkime götürmeye çalışırken davacı taraf, federal mahkemelerde sürecin devamlılığını talep ediyor.

ABD merkezli borsaya yönelik açılan davalar ise güvenlik ihlallerine yönelik şikayetleri barındırıyor.

Örneğin, Bielski-Coinbase davası olarak bilinen süreçte borsanın kullanıcısı, PayPal temsilcisi gibi görünen bir kişi tarafından 31.000 dolar dolandırıldığını ve suçlunun, güvenlik ihlalleri nedeniyle Coinbase olduğunu savunuyor.

Suski-Coinbase davası ise borsanın 2021 yılında düzenlediği bir Dogecoin (DOGE) çekilişine dair suçlamaları içeriyor. Ancak bunların yanında borsaya yönelik birçok farklı suçlama ile açılmış davalar bulunuyor.

Uzmanlar, Coinbase’in mahkemeden istediği sonucu alması durumunda daha sonra karşılaşacağı davalar için eline önemli bir koz geçireceğini belirtiyor.

Coinbase, bu davanın yanında SEC ile staking hizmetlerine yönelik yaşanan sorunlarına dair de bir mektup yolladı. Borsa, staking servislerinin, Howey Testi’nde menkul kıymet olarak tanımlanmadığını, bu nedenle düzenleyici kurumun konuyu açıklığa kavuşturması gerektiğini belirtti.

Bu makale ilk olarak BeInCrypto üzerinde yayımlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir