İsrail üzerinden Gazze’ye insani yardım geçişi başladı

İsrail‘in Kerem Şalom Sınır Kapısı’ndan bugünden itibaren Gazze Şeridi’ne Birleşmiş Milletler’e (BM) ait insani yardım tırlarının geçişi bugün başladı.

İSRAİL’DEN GAZZE’YE İNSANİ YARDIM GEÇİŞİ BAŞLADI

İsrail ile Gazze Şeridi arasındaki Kerem Şalom Sınır Kapısı insani yardım geçişlerine açıldı. İsrail Savunma Bakanlığına bağlı olan ve uluslararası örgütler, diplomatlar ve Filistin yönetimi arasındaki sivil olayları koordine eden Hükümet Aktivitelerini Koordinasyon Birimi (COGAT) tarafından yapılan açıklamada, İsrail’in Kerem Şalom Sınır Kapısı’ndan bugünden itibaren Gazze Şeridi’ne Birleşmiş Milletler’e (BM) ait insani yardım tırlarının geçişinin başladığı duyuruldu.

Açıklamada, “ABD ile yaptığımız anlaşma gereği, bugünden itibaren BM yardım tırları güvenlik kontrolünden geçirilecek ve Kerem Şalom üzerinden doğrudan Gazze’ye nakledilecek. Bu, Gazze’ye giren ve Gazze halkına ulaştırılan günlük insani yardım hacmini artıracak” denildi.

7 EKİM’DEN BU YANA İLK

İsrail ve Filistin arasında 7 Ekim’de patlak veren çatışmaların ardından Kerem Şalom Sınır Kapısı üzerinden ilk kez İsrail’den Gazze Şeridi’ne doğrudan yardım girişi olacak. Kerem Şalom Sınır Kapısı açılmada önce İsrail’den Gazze Şeridi’ne doğrudan yardım girişine izin verilmezken, yardımlar İsrail-Mısır arasındaki Nitzana Sınır Kapısı’nda İsrailli yetkililer tarafından incelenmesinin ardından Refah Sınır Kapısı’ndan Gazze Şeridi’ne giriş yapıyordu.

İSRAİL’İN GAZZE’Yİ İŞGALİNDE SON DURUM

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, “Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlere yönelik sürekli ihlallere karşılık verme” gerekçesiyle İsrail’e 7 Ekim’de kapsamlı saldırı düzenledi. İsrail, 7 Ekim’deki saldırılarda 1200 İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin de yaralandığını açıkladı. İsrail’in Gazze Şeridi’ne saldırılarında en az 8 bini çocuk, 6 bin 200’ü kadın olmak üzere, 18 bin 800 Filistinli öldü. Enkaz altında binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı tahrip ediliyor.

İSRAİL ORDUSU AĞIR KAYIPLAR VERİYOR

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne saldırılarının başladığı 7 Ekim’den bu yana 122’si karadan işgal sürecinde olmak üzere 454 askerinin öldürüldüğünü duyurdu. Çatışmalara 24 Kasım’da 4 günlüğüne verilen ve daha sonra 3 gün daha uzatılan “insani arada” 81 İsrailli ve 240 Filistinli esir karşılıklı serbest bırakıldı. Öte yandan İsrail, binlerce Filistinliyi alıkoyup hapsetmeye devam etti. İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’te de İsrail güçleri ve yasa dışı Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 297 Filistinli hayatını kaybetti.

Gazze’de silah zoruyla abluka altında yerinden edilen 1,9 milyon Filistinli, barınma, gıda, temiz su, ilaç ve sağlık hizmetlerinden yoksun şekilde yaşam mücadelesi veriyor.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yerel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x