George Soros’tan Y ve Z Kuşağı Anketi: Türk Gençleri İçin Ezber Bozan Sonuçlar

Hükümetlere komplo kurmakla suçlanan Amerikalı işadamı George Soros’un kurduğu Açık Toplum Vakıfları tarafından dünya çapında yapılan bir ankette sonuçlar oldukça dikkat çekici. 

Türkiye’nin de içinde bulunduğu 30 ülkede yapılan çalışmaya göre, Z ve Y kuşağı demokrasiye en az inanan grup. 

Ankette Türkiye’deki gençler özellinde de dikkat çeken sonuçlar mevcut.

İşte detaylar ⬇️

Anket, George Soros’un kurduğu Açık Toplum Vakıfları’nca dünya genelinde insan hakları ve demokrasiye nasıl bakıldığını ortaya koymak amacıyla geçen mayıs ile temmuz ayları arasında Türkiye dahil 30 ülkede on binlerce insanla görüşerek yapıldı.

Ankete göre, demokrasiye destek gençler arasında daha düşük.18-35 yaş grubundakilerin sadece yüzde 57’si demokrasiyi herhangi bir yönetim biçimine tercih edilebilir buluyor.

Ankete katılan gençlerin büyük bir azınlığı (yüzde 42) askeri yönetimin bir ülkeyi yönetmenin iyi bir yolu olduğunu fikrinde.

Bu oran 56 yaş üstü grupta sadece yüzde 20.

Ankete göre gençler arasında ‘güçlü lider’ algısına destek de oldukça fazla.

Buna göre Y ve Z kuşağının yüzde 35’i seçimlerle ya da parlamentoya danışmakla zaman kaybetmeyen güçlü bir liderin ülkeyi yönetmek için iyi bir yol olduğunu düşünüyor.

Türkiye’de ise ‘güçlü lider’ algısına yönelik sonuçlar çok daha yukarda.

Türk gençlerinin Yüzde 50’sine göre seçimlerle ya da parlamentoyla uğraşmayan bir lider, ülke yönetimi için iyi bir seçenek.

Yine Türk gençleri arasında yüzde 27’lik kesim otoriter rejimlerin vatandaşların isteklerini demokrasilerden daha iyi karşıladığı görüşünde.

Ayrıca Türk gençlerinin yüzde 82’si ekonomik eşitsizlikleri bir önceki yıla kıyasla daha önemli bir sorun olarak algılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x