Fırlayan fiyatlar fast food menülerini vurdu

Nil Göksu Urgancıoğlu

Dünyanın en kalabalık ülkesi Hindistan’da domatesler tatile çıktı. Nedeni domates fiyatlarının son birkaç ay içinde adeta fırlaması.

DOMATESLER TATİLE ÇIKTI

Hindistan’daki iki Burger King restoranına asılan ilanlarda, “domateslerin de tatile ihtiyacı var. Menülerimize domates ekleyemiyoruz” denildi. Böylece, ülkedeki hamburgerler artık domatessiz servis ediliyor.

Fast food zinciri, kararı “domates mahsullerinin kalitesi ve arzı ile ilgili öngörülemeyen koşullar” nedeniyle aldığını söyledi.

Bu haftanın başlarında ABD’li sandviç zinciri Subway, Hindistan’ın gıda enflasyonu Ocak 2020’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştığı için menülerden domatesleri kaldırdı. Hatta yıllarca restoranın sandviçle birlikte sunduğu bedava peynir dilimlerini bile iptal etti. McDonald da benzer bir karar aldı.

MAHSÜL ZARAR GÖRDÜ, DOMATES KITLIĞI ÇIKTI

Uzmanlar, kötü hava koşulları nedeniyle mahsulün zarar görmesinin pazarda domates kıtlığına neden olduğunu söylüyor

Muson yağmurları mahsulü ve tedarik zincirlerini bozduğu için domates Temmuz ayında kilo başına 250 rupi (3 $) ile zirveye ulaştı. Son aylarda Hindistan’da diğer temel ihtiyaç maddelerinin fiyatları da fırladı.

O zamandan beri domates fiyatları düştü, ancak bu ayın başlarında Hindistan, arz krizini yönetmek için komşusu Nepal’den domates ithal etmeye başladı. Ancak global zincirlere göre bu ülkeden gelen domatesler, kalite standartlarını karşılamıyor. Gıda zinciri, Hintli franchise sahibinin “çok yüksek kalite standartlarını” izlediğini ve domateslerin yakında menüye geri döneceğini söyledi. Açıklamada ‘’o zamana kadar sabrınızı ve anlayışınızı rica ediyoruz” denildi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x