Dedikodular gerçek çıktı: Demir Kubbe yetmiyor

Wall Street Journal İsrail’in, Demir Kubbe hava savuna sisteminin çökme ihtimaline dair iddiaları doğrulayan bir haberi okuyucularıyla paylaştı. Habere göre İsrail’in ABD hava savunma sistemi gönderene kadar kara saldırısını erteleyeceği aktarıldı. Söz konusu bir kara harekatında Lübnan’dan da gelecek roketlere yanıt verilememesi ve ABD askerlerinin korunamaması gösterildi.

ABD’li yetkililere ve İsrail’in planına göre İsrail, Gazze’ye yönelik beklenen kara saldırısı öncesinde bölgedeki ABD askerlerini korumak için ABD’nin hava savunmasını devreye sokma talebini şimdilik kabul etti.

Pentagon, Irak, Suriye, Kuveyt, Ürdün, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde görev yapan ABD birlikleri de dahil olmak üzere bölgeye, onları füze ve roketlerden korumak için yaklaşık bir düzine hava savunma sistemi konuşlandırmaya çalışıyor. ABD’li yetkililer şu ana kadar İsraillileri, bu parçalar bu hafta sonuna kadar yerleştirilinceye kadar beklemeye ikna etti.

Yetkililer, İsrail’in Gazze’deki sivillere insani yardım sağlama çabalarının yanı sıra Hamas’ın elindeki rehinelerin daha fazlasını serbest bırakmaya yönelik diplomatik çabaları da planlarken dikkate aldığını söyledi.

Son olarak Bloomberg Ortadoğu’daki çatışmanın büyümesi halinde İsrail’in Demir Kubbe hava savunma sisteminin, füze saldırılarıyla başa çıkamayabileceğini belirtmişti.

Buna göre, İsrail’in ABD desteğiyle geliştirilen yüksek teknolojili Demir Kubbe hava savunma sistemi, Ortadoğu’daki çatışmanın büyümesi halinde füze saldırılarıyla başa çıkamayabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x