Bilim adamları, böcek beynini haritaladı! Muazzam ve şaşırtıcı!

Şimdi, bilim adamları şimdiye kadarki en gelişmiş yaratık için böyle bir harita oluşturdular: bir meyve sineği larvası. Neuroscience News’in bildirdiğine göre bu araştırma böceğin 3016 nöronunu ve 548.000 sinapsını çiziyor. Harita, araştırmacıların hem böceklerin hem de hayvanların beyinlerinin davranışları, öğrenmeyi, vücut fonksiyonlarını ve daha fazlasını nasıl kontrol ettiğini daha iyi anlamalarına yardımcı olacak. Çalışma, gelişmiş AI ağlarına bile ilham verebilir.

MRC Moleküler Biyoloji Laboratuvarı’ndan Profesör Marta Zlatic, “Bu noktaya kadar, hepsi birkaç yüz nörona sahip olan yuvarlak kurt C. elegans, düşük kordalı iribaş ve deniz annelid larvası dışında herhangi bir beynin yapısını görmedik” dedi. “Bu, sinirbilimin çoğunlukla devre haritaları olmadan çalıştığı anlamına geliyor. Beynin yapısını bilmeden, hesaplamaların nasıl uygulandığını yalnızca tahmin edebiliyoruz. Ama şimdi, beynin nasıl çalıştığına dair mekanik bir anlayış kazanmaya da başlayabiliriz.”

Bilim adamları, böcek beynini haritaladı! Muazzam ve şaşırtıcı!

Ekip, haritayı oluşturmak için larvanın beyninden binlerce dilimi bir elektron mikroskobuyla taradı ve ardından bunları ayrıntılı bir haritaya entegre ederek tüm nöral bağlantıları açıkladı. Oradan, böceğin beynindeki olası bilgi akış yollarını ve “devre motifleri” türlerini belirlemek için hesaplama araçlarını kullandılar. Hatta bazı yapısal özelliklerin son teknoloji ürünü derin öğrenme mimarisine çok benzediğini fark ettiler.

Bilim adamları, bir meyve sineği larvasından çok daha karmaşık olan bir meyve sineğinin beyninin ayrıntılı haritalarını çıkardılar. Ancak bu haritalar, beyinlerinin gerçek bir devre haritasına sahip olmak için gereken tüm ayrıntılı bağlantıları içermiyor.

Bir sonraki adımda ekip, öğrenme ve karar verme gibi davranışsal işlevler için kullanılan yapıları inceleyecek ve böcek belirli etkinlikler yaparken bağlantısal etkinliği inceleyecek. Ve bir meyve sineği larvası basit bir böcek olsa da, araştırmacılar diğer hayvanlarda da benzer modeller görmeyi bekliyorlar. Zlatic, “Hayvanlar aleminde genlerin korunması gibi, bu temel davranışları gerçekleştiren temel devre motiflerinin de korunacağını düşünüyorum” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir