Başkan Erdoğan’dan önemli açıklamalar! Macaristan’a doğal gaz desteği verilecek

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Macaristan Cumhurbaşkanı Katalin Novak ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısı gerçekleştirdi.

Başkan Erdoğan’ın konuşması şöyle:

“MACAR ARAMA KURTARMA EKİPLERİ ENKAZDAN 35 VATANDAŞIMIZI YARALI OLARAK KURTARDILAR”

“Macar arama kurtarma ekipleri depremin hemen ardından ülkemize intikal etti, özverili çalışmalarında 35 vatandaşımızı enkazdan yaralı olarak kurtardılar. Depremdeki destek ve yardımları için teşekkür ediyorum.

“EKONOMİK VE TİCARİ MÜNASEBETLERİMİZ GİDEREK GÜÇLENİYOR”

Sayın Cumhurbaşkanı ile bugün gerçekleştirdiğimiz görüşmede ikili ilişkileri tüm yönleriyle ele aldık. 2024 senesini de ortak kültür yılı olarak kutlayacağız. Ticaret hacmimiz geçen sene 3,5 milyar dolara ulaştı, hedefimiz 6 milyar dolara çıkarmak. Atılacak adımları birlikte değerlendirdik. Ekonomik ve ticari münasebetlerimiz giderek güçleniyor. Ayrıca güncel meseleler hakkında da fikir teatisinde bulunduk. 

TÜRKİYE’DEN MACARİSTAN’A TANAP DESTEĞİ

Şu an itibarıyla TANAP’tan Macaristan’a doğal gaz verilmesi konusunda Azerbaycan ile her türlü desteğe vermeye hazırız.

Macaristan’ın Türkiye-AB ilişkilerindeki olumlu gündemin ilerletilmesine matuf desteğini artırarak sürdürmesini bekliyoruz.

“RUSYA-UKRAYNA SAVAŞINDA TARAFLAR ARASINDA GÖRÜŞMELERİMİZİ SÜRDÜRÜYORUZ”

Barış ülkelerin geleceğine en önemli dinamizm kaynağı. Savaş, en büyük tehlike. Rusya-Ukrayna savaşında taraflar arasında görüşmelerimizi sürdürüyoruz. İstiyoruz ki Ukrayna ve Rusya arasında bir an önce masada barışı getirelim ve masadaki bu barışla beraber savaşı sona erdirelim. Tahıl Koridoru’nda en az gelişmiş ülkelere göndermek istiyoruz.”

Macaristan Cumhurbaşkanı Novak açıklamalarında şu ifadeleri kullandı:

“DEPREM MACARİSTAN’DAN DAHA BÜYÜK BİR ALANI ETKİLEDİ”

“Deprem Macaristan’dan daha büyük bir alanı etkiledi. Depremdeki acılarınızı paylaşıyoruz, insanların yeniden evlerine kavuşabilmeleri için ve eski hayatlarına dönebilmeleri için desteğimiz sürecek.

Rusya-Ukrayna savaşındaki çabalarınızı takdir ediyoruz. Savaş bugün daha çok ülkeye yayılmasın, daha da büyümesin, savaş şiddetlenmesin. Hedefimiz barış olmalı, savaşın büyümesini engellemeliyiz.

“TÜRK AKIMI’NA İHTİYACIMIZ VAR”

Yasa dışı göçün durdurulması konusunda Türkiye anahtar ülke.

Türkiye, Macaristan’ın enerji güvenliği konusunda vazgeçilmez öneme sahiptir. Türk Akımı’na ihtiyacımız var.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir