Balkan koridorundan Avrupa’ya Türk gazı

Botu Hatları ile Petrol Taşıma Anonim Şirketi (BOTAŞ), Malkoçlar-Stranca sınır noktası üzerinden ihracat amacıyla, Türkiye’den gaz tedarik kapasitesinin rezerve edilebileceğini duyurdu.

TEDARİĞİ GAZPROM VE BOTAŞ BAŞLATTI
Türk gazının faaliyete geçmesinden önce Rusya’dan Ukrayna, Moldova ve Romanya üzerinden Türkiye’nin batısına giden gaz bu noktadan geçiyordu. Tedarik Gazprom ve Botaş tarafından başlatıldı.

BOTAŞ’DAN BİRİNCİ VE DÖRDÜNCÜ ÇEYREKTE GÜNDE 10 MİLYON METREKÜP KAPASİTE REZERVASYONU
Tedariğin Türkiye, Bulgaristan, Sırbistan ve Macaristan’a karadan devamı için tesisler inşa edilmesinin ardından, gaz ters yönde Malkoçlar-Stranca 2 noktasından akmaya başladı. Botaş 2024 yılı için 1. ve 4. çeyrekler için günde 10 milyon metreküpe kadar, 2. ve 3. çeyrekler için ise günde 11 milyon metreküpe kadar kapasite rezervasyonu teklif etti.

BULGARTRANSGAZ VE BOTAŞ ARASINDA SÖZLEŞME İMZALANDI Ocak ayında Botaş ve Bulgar gaz taşıma operatörü Bulgartransgaz, iki taraflı gaz tedariğine ilişkin anlaşma imzaladı. Aynı zamanda Bulgaristan-Türkiye yönünde günde 47 milyon metreküpe kadar gaz tedarik edilebilecek.

Bulgartransgaz, Türkiye, Azerbaycan, İran ve küresel LNG piyasasından gelen doğal gaza erişimin, Türkiye’nin gaz iletim şebekesi aracılığıyla sağlanabileceğini belirtti.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir