Bakan: Gazeteciler korkmadan işini yapmalılar! İngiliz polisi gazetecileri korumak için eğitilecek

Yazı işleri personelinin korunmasına ilişkin bilgilerin paylaşılması için bir görev gücü oluşturulurken, çevrimiçi bir araç da herhangi bir istismar ya da güvenlik sorununu bildirmek için bir portal sağlayacak. Polis personeline, gazetecilerin protestoları nasıl haberleştirebileceklerini anlamalarına yardımcı olmak üzere kamu düzeni yasaları konusunda da eğitim verilecek.

Geçtiğimiz Kasım ayında LBC muhabiri Charlotte Lynch, Hertfordshire’daki Just Stop Oil protestosunu haberleştirmeye çalışırken haksız yere tutuklanmıştı. Belgesel yapımcısı Rich Felgate ve fotoğrafçı Tom Bowles da olay yerinde gözaltına alınmıştı.

İçişleri Bakanı Frazer gazetecilerin Orta Doğu ve Ukrayna’da neler olduğunu dünyaya gösterirken hayatlarını kaybettiği ve sosyal medyada çatışmalarla ilgili yanlış bilgilerin yaygınlaştığı bir dönemde, titiz ve gerçekleri kontrol eden gazeteciliğin öneminin hiç bu kadar belirgin olmadığını belirterek “Hiçbir gazeteci şiddet, istismar ya da taciz korkusu nedeniyle işini yapmaktan alıkonulmamalıdır“ dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x