Bakan Akar, depremde hasar gören Mar İlyas Kilisesi’nde incelemede bulundu

Bakan Akar, beraberindeki Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ile depremlerden etkilenen iller arasında yer alan Hatay’daki faaliyetlerine devam ediyor.

Bu kapsamda, Samandağ ilçesine giden Bakan Akar, burada AFAD Koordinasyon Merkezi’nde yapılan toplantıda depremin ardından yaraların sarılmasına yönelik gerçekleştirilen çalışmalara ilişkin bilgi aldı, talimat verdi.

Bakan Akar, daha sonra beraberindeki Genelkurmay Başkanı Orgeneral Güler ve İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı ile ilçe merkezi ile depremde hasar gören Rum Ortodoks Mar İlyas Kilisesi’nde incelemelerde bulundu. Papaz Abdullah Yumurta’dan kilisedeki hasara ilişkin bilgi alan Akar, yaraların sarılması için çalışmaların devam ettiğini belirtti.

‘EN KISA SÜREDE YARALARI SARACAĞIZ’

İlk andan itibaren devletin güçlü bir şekilde seferber olduğunu vurgulayan Bakan Akar, “Biz 85 milyon bir ve beraberiz, kimsenin kimseye üstünlüğü yok. Tek yumruk, tek yürek olarak depremin etkilediği 11 şehir ile depremden etkilenen 14 milyon vatandaşımızın yanına, yardımına hiçbir ayrım yapmaksızın koştuk. Hep beraber en kısa sürede bu yaraları saracağız” dedi.

1/4

2/4

3/4

4/4

6 Şubat’tan bugüne kadar gelinen noktaya dikkati çeken Akar, “Sayın Cumhurbaşkanımızın da deprem bölgelerini ziyaretlerinde açıkladığı gibi binlerce yeni evin yapımı için planlamalar, çalışmalar yapıldı. Bazılarının temelleri atıldı. İnşallah bir yıla yakın zamanda bunlar tamamlanacak ve vatandaşlarımız yeni evlerine geçecek. Hastanelerin, okulların, iş yerlerinin temelleri atıldı, atılmaya devam ediyor. Çok süratli bir çalışma var. Bu yaraları omuz omuza çalışmak suretiyle el birliğiyle biz saracağız. Geçmişte de buna benzer felaketlerle karşılaştık. Nasıl bunların üstesinden geldiysek, bunun da hep beraber üstesinden geleceğiz” diye konuştu.

Papaz Abdullah Yumurta da Bakan Akar’a ziyareti için teşekkür ederek, “Bizimle beraber olduğunuz için emeğinize, yüreğinize sağlık. Devletimize güveniyoruz. Cumhurbaşkanımıza da selamlarımızı iletiyoruz. Sürekli onun için dua ediyoruz. Rabbim yar ve yardımcısı olsun” ifadelerini kullandı

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir