Bahar Gelince Başvuruları Artan Tarım ve Çiftçi Kredileri Hakkında Bilmeniz Gereken 11 Şey

Toprağın ekim ve hasat için en uygun olduğu bahar ayları gelince önce çıkan avantajlı borçlanma tekniklerinden biri de tarım ve çiftçi kredisi. Devlet tarafından desteklenen ve mesleğe özel sunulan çiftçi kredisi ile giderlerin çoğundan tasarruf sağlamak mümkün.

Peki tarım ve çiftçi kredisi nedir, ne işe yarar, nasıl alınır?

???

Tarım ve çiftçi kredisi çiftçilere özel olarak tahsis edilir.

Tarım ve çiftçi kredisi, bankaların tarımsal faaliyet gerçekleştirenlere özel  sunduğu bir bankacılık ürünüdür. Avantajlı faiz oranları ile bilinen tarım ve çiftçi kredisi, çiftçilerin ihtiyaçlarını daha kolay karşılamasına yardımcı olur.

Çiftçi kredisinin ekonomik kalkınmadaki rolü azımsanmayacak kadar büyüktür.

Tarım ve çiftçi kredisi, tarımla uğraşanların ve geçimini bu şekilde sağlayanların ülke ekonomisine katkıda bulunmasına yardımcıdır. Dolayısıyla üretime teşviğin artmasını ve tarımsal faaliyetlerin sürdürülmesini sağlayarak genel ekonomiyi iyileştirir ve ülke kalkınmasında önemli rol oynar.

Dönemsel ihtiyaçları ve diğer giderleri karşılamanın en iyi yolu kredi çekmektir.

Bankaların özel paketler halinde sunduğu bu krediler, tarım faaliyetlerindeki elektrik ve sulama bedellerinin karşılanmasında veya hasat ve ekim dönemlerinde oluşabilecek masraf harcamalarında kullanılabilir. Böylece çiftçilerin anlık gereksinimleri daha hızlı ve kolay şekilde karşılanmış, üretim aksamamış olur.

Sunulan faiz oranları tarımla ilgilenenlere özel olarak hesaplanır.

Tarım ve çiftçi kredisini diğer kredilerden ayıran en önemli özelliği ise sunulan düşük faiz oranlarıdır. Çünkü çiftçilere yönelik hazırlanan kredi paketlerindeki oranlar oldukça düşüktür. Özellikle dönemsel kampanyalarla birlikte desteklendiğinde fazlasıyla avantajlı hale gelebilir.

Her isteyen tarım ve çiftçi kredisinden faydalanamaz.

Doğrudan çiftçi ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik hazırlanan bu kredilerde, bir takım şartlar bulunur. Örneğin; kişinin aktif şekilde çalışıyor olması ve çiftçi olarak kayıtlı olması, şartların başında gelir. Yani Çiftçi Kayıt Sistemi’nde kaydı olmayan bağımsız çiftçiler bu imkandan yararlanamaz.

Sektörel tecrübe sahibi olanların kredi çekmesi daha kolaydır.

Aranan bir diğer şart ise sektörel iş tecrübesidir. Buna göre kişinin en az 5 yıllık tarımsal aktivitesinin olması, daha kolay kredi çekebileceği anlamına gelir. Aksi mümkün olsa da tecrübeli çiftçilerin istediği tutarda kredi çekmesi, tecrübesiz olanlara göre çok daha kolaydır. Ayrıca tarımsal üretim yapmayan veya ürün ihraç etmeyen kişiler de tarım ve çiftçi kredisi için uygun görülmeyebilir.

Her başvurunun tercih edilen banka isteklerine göre yürütülmesi gerekir.

Kredi başvurusunun onaylanabilmesi için bir takım değerlendirmeler yapılır ve kişiden bazı evraklar istenir. Evrakların eksik olması veya zamanında teslim edilmemesi, başvuruyu olumsuz şekilde etkileyebilir. Ayrıca her banka, duruma göre başvuru sahibinden ek belge talebinde bulunabilir. Bu nedenle kredi başvuru sürecinin doğrudan banka isteklerine göre planlanması önemli bir faktördür.

Başvuru sırasında evrakların eksiksiz şekilde hazırlanması en önemli konudur.

Kredi onayı için istenen belgelerden bazıları şunlardır:

  • T.C. kimlik kartı

  • Çiftçi Kayıt Sistem belgesi

  • Tarım faaliyetlerini kanıtlayan belgeler

  • Gelir tablosu

Her başvuru kişiye ve bankaya özel olduğundan, istenen belge çeşidi ve başvuru tamamlanma süresi duruma göre değişiklik gösterir.

Tarım ve çiftçi kredisi ile işler daha verimli şekilde yürütülebilir.

Çiftçiler için önemli bir finansman kaynağı olan tarım ve çiftçi kredisi, tarımsal faaliyetlerin getirdiği bütün masrafları daha kolay karşılamaya yardımcıdır. Tarım ilaçları, ekipmanlar, tohum ve diğer malzemeler bu şekilde kolayca alınabilir. Gereksinimlerin zorlanmadan karşılamasını sağlayan kredi sayesinde hem iş verimi hem de kazanç kapasitesi artar.

Kredi sahipleri sayısız ek fayda elde eder.

Kredi kullanan çiftçiler için ek avantajlar da sunulur. Bunlardan ilki taksit erteleme ve vade süresini uzatma seçenekleridir. Ayrıca koşulları karşılayan kişiler avantajlı arsa kredi imkanlarından da faydalanabilirler. Böylece tarımsal sürdürülebilirliğin sağlanması ve üretim hızının artması hedeflenir.

Doğru banka seçimi ile ihtiyaçlar çok daha avantajlı şekilde karşılanabilir.

Halihazırda düşük faizli ödeme kolaylığı sunan tarım ve çiftçi kredisinde; başvurunun tipi, miktarı, vade süresi ve kredi notu gibi faktörlerin tümü belirleyicidir. Ayrıca her banka, müşterisine farklı paketler sunabilir. Dolayısıyla her çiftçinin kredi notunu yüksek tutması ve en iyi ödeme planı için banka seçimini doğru yapması önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir