Avrupa’yı sarsan rüşvet skandalı: Eva Kaili böyle görüntülendi

Belçika’da yürütülen Avrupa Parlamentosu (AP) bağlantılı yolsuzluk soruşturmasında cezaevinden şartlı serbest bırakılması kararlaştırılan Yunan milletvekili Eva Kaili bugün serbest kaldı…

İngiliz haber ajansı Reuters’ın aktardığı fotoğraflarda Kaili’nin siyah bir özel otomobille cezaevinden ayrıldığı anları gözler önüne serdi.

Eva Kaili’nin avukatı genç siyasetçinin 22 aylık bebeğini görmek için sabırsızlandığını söylemişti.

Avrupa Parlamentosu’nun eski başkan yardımcısı Kaili, Brüksel’deki Haren Cezaevi’nden ayrılırken genç siyasetçinin çok neşeli olduğu görüldü. Özel şoförünün arkasında oturan Kaili daha önce serbest kaldıktan sonra 22 aylık bebeğini görmek istediğini söylemişti.

NE OLMUŞTU?

Belçikalı makamların yürüttüğü soruşturma kapsamında Aralık 2022’de çok sayıda noktada aramalar yapılmış, 1.5 milyon euro nakit para ele geçirilmiş ve 4 kişi gözaltına alınmıştı.

Gözaltına alınan kişilerin AP Başkan Yardımcılığı görevi sona erdirilen Yunan milletvekili Eva Kaili, eski İtalyan AP Milletvekili Pier Antonio Panzeri, AP’de asistan olarak çalışan Kaili’nin erkek arkadaşı Francesco Giorgi ve hukukun üstünlüğü konularında çalışan sivil toplum kuruluşunun yöneticisi Niccolo Figa-Talamanca olduğu açıklanmıştı. Figa-Talamanca daha sonra serbest bırakılmıştı.

Giorgi’nin, ifadesinde iki AP milletvekili Andrea Cozzolino ile Marc Tarabella’nın Panzeri’den para aldığını söylediği ileri sürülmüştü. AP Başkanı Roberta Metsola, Cozzolino ile Tarabella’nın dokunulmazlıklarının kaldırılması için süreç başlatmıştı.

2 Şubat’ta dokunulmazlıkları kaldırılan Cozzolino ve Tarabella, bir hafta sonra gözaltına alınmıştı.

Bu kişilerin, AP’nin ekonomik ve siyasi kararlarını etkilemek üzere bir Körfez ülkesinden rüşvet aldıkları iddia edilmişti. Konuyla ilgili haberlerde adı geçen Katar, iddiaları reddetmişti.

Bazı haberlerde, Fas’ın da bu kişilere rüşvet verdiği iddia edilmiş, Fas istihbaratı ile Fas’ın Varşova Büyükelçisi Abderrahim Atmoun’un şüphelilerle görüştüğü ileri sürülmüştü. (AJANSLAR)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir