Avrupa konseyi sıralamasında Türkiye’den 73 kurum yer aldı

İngiltere’nin başkenti Londra merkezli yükseköğretim derecelendirme kuruluşu QS, bu yıl başlattığı yeni proje ile Avrupa Konseyi’ne bağlı ülkelerdeki yükseköğretim kurumlarının sıralandığı QS Dünya Üniversiteler Sıralaması Avrupa’yı yayınladı. İlk kez yayınlanan sıralamada 42 ülkeden 690 kurum değerlendirildi. Ancak hiçbir Türk üniversitesi bölgenin en iyi 100 üniversitesi arasında yer almadı. Listede Türkiye’den en iyi yüksek öğretim kurumu Güçlü İşveren İtibarı ve Giden Öğrenci Değişimi göstergesiyle 124’üncü sırada yer alan ODTÜ oldu. Diğer yandan Oxford Üniversitesi Avrupa’nın zirvesinde yer alırken, ETH Zürih ikinci, Cambridge Üniversitesi ise üçüncü oldu. 

İŞVERENLER ODTÜ’YÜ TANIYOR
Avrupa’nın kurumlarını küresel tanınma, araştırma becerisi, öğretim kaynakları, uluslararasılaşma ve istihdam sonuçlarına göre değerlendiren sıralamada Türkiye 73 üniversiteyle temsil edildi. Böylelikle 106 üniversiteyle İngiltere’nin ardından Avrupa’da en çok temsil edilen ikinci ülke oldu.Sıralama ile ilgili yayımlanan raporda,“ Türk üniversiteleri uluslararası işverenler arasında büyük saygı görüyor. QS’nin İşveren İtibarı göstergesinde etkileyici altı üniversite ilk 100’de yer alıyor; bunlardan üçü ilk 50’de yer alıyor. Orta Doğu Teknik Üniversitesi, işverenler tarafından en çok tanınan üniversite olup 34’üncü sırada yer alıyor. Akademik İtibar sıralamasında Türkiye daha az başarılı görünüyor ve ilk 100’de hiçbir üniversite yer almıyor. ODTÜ yine en yüksek sıralamada 109’uncu sırada yer alıyor” denildi.

ETKİLİ ARAŞTIRMALAR YAPILIYOR
Türkiye, “Makale Başına Alıntı” sıralamasında Avrupa’nın ilk 100’ünde yer alan üç üniversiteyle öne çıktı. İstanbul Gelişim Üniversitesi ülkenin en etkili araştırmasını gerçekleştirerek bu metrikte 74’üncü sırada yer aldı. Ancak Fakülte Başına Yazılı Makale sıralamasında ilk 100’de Türkiye’den hiçbir üniversite yer almıyor.Koç Üniversitesi bu göstergede 137’nci sırada yer alarak en verimli araştırma kurumu oldu.

Raporda, Türkiye’nin, uluslararasılaşmaya ilişkin ölçütlerde zorluklarla karşı karşıya olduğu belirtildi. Yalnızca Karabük Üniversitesi, Uluslararası Öğrenciler veya Uluslararası Fakülte sıralamasında ilk 100’e girerek Uluslararası Öğrenci Oranı açısından 97’nci sırada yer aldı. QS’nin “Sınır ötesi İşbirliği Ölçümü Uluslararası Araştırma Ağı’nda hiçbir Türk üniversitesi 200’üncü sıranın üzerinde yer almadı.

TÜRKİYE’DEN İLK 50’DEKİ ÜNİVERSİTELER
Ancak Türk üniversiteleri Avrupa’nın en iyi öğrenci değişim programları arasında yer aldı. Altı üniversitenin ilk 100’de, üç üniversitenin ise ilk 50’de Giden Öğrenci Değişimi sıralamasında yer aldı.Galatasaray Üniversitesi bu göstergede ulusal lider olarak 12’nci oldu.. Gelen Öğrenci Değişiminde dört Türk üniversitesi ilk 100’de yer alırken, Fırat Üniversitesi 35’nci oldu. Boğaziçi Üniversitesi, Türkiye’nin en iyi İstihdam Sonuçları sıralamasında 33’üncü sırada yer alırken, İstanbul Üniversitesi de 62’nci oldu. Türkiye’nin ilk 50’de yer aldığı diğer bir alan olan Sürdürülebilirlik sıralamasında Orta Doğu Teknik Üniversitesi 47’inci oldu.

BÖLGESEL GÜÇ MERKEZİ
QS Kıdemli Başkan Yardımcısı Ben Sowter şunları söyledi: “Türkiye’nin artan işveren itibarı ve çok çeşitli en kaliteli üniversiteleri, onu sıralamada en büyük ikinci üniversite temsili haline getiriyor ve yükseköğretim sektörünün bölgesel bir güç merkezi olarak ortaya çıktığını vurguluyor. Ancak buradaki zorluk, araştırma üretmek, sınır ötesi ortaklıkları teşvik etmek ve fakülte ve öğrenci topluluğunu desteklemek için yurt dışından yetenekleri çekmek, böylece yetenek havuzunu ve kampüs içi çeşitliliği desteklemekte yatıyor.”

TÜRKİYE SIRALAMASI
Sıralama Kurum
124 Orta Doğu Teknik Üniversitesi
138 Istanbul Teknik Üniversitesi
174 Koç Üniversitesi 
178 Bilkent Üniversitesi 
199 Boğaziçi Üniversitesi
201 Sabancı Üniversitesi
224 Hacettepe Üniversitesi 
228 İstanbul Üniversitesi 
283 Gazi Üniversitesi 
289 Ankara Üniversitesi 
326 Yildiz Teknik Üniversitesi 
381 Ege Üniversitesi
432İstanbul Gelişim Üniversitesi
445 Abdullah Gül Üniversitesi
445 Galatasaray Üniversitesi 
451 Marmara Üniversitesi
455 Cankaya Üniversitesi 
488 İstanbul Bilgi Üniversitesi 
488 Dokuz Eylül Üniversitesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x