5 senatörden Biden’a ‘yeni hastalık’ mektubu: ‘Çin’e seyahat yasağı getirilsin’

ABD’de Marco Rubio liderliğindeki beş Senato üyesi, Başkan Joe Biden’a bir mektup yazarak Çin’deki artan solunum yolları hastalıklarına işaret etti ve ABD ile Çin arasındaki seyahatlere yasak getirilmesini talep etti.

Reuters’ın haberine göre, ABD Kongresi’nin üst kanadı Senato’nun beş Cumhuriyetçi üyesi, 1 Aralık Cuma günü ilettikleri mektupta, “Bu yeni hastalığın oluşturduğu tehditler hakkında daha çok şey bilene kadar ABD ve (Çin) arasındaki seyahatleri derhal sınırlandırmalıyız” dedi.

‘BİR BAĞ OLDUĞUNA DAİR EMARE YOK’

Rubio’nun yanı sıra senatörler J.D. Vance, Rick Scott, Tommy Tuberville ve Mike Braun tarafından imzalanan mektup, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) son dönemde çocuklar arasında görülen tanı konmamış zatürre vakalarına ilişkin bir rapora atıfla, geçen hafta Çin’den konuya ilişkin ayrıntılı bilgi talep etmesinin ardından geldi.

Joe Biden yönetiminden bir yetkili, Çin’deki solunum yolları hastalıklarındaki artışı yakından takip ettiklerini, ancak mevsimsel trendler gördüklerini belirtti. “Hiçbir şey olağan dışı gibi görünmüyor” diyen yetkili, ABD’deki acil servislere gelen kişilerle Çin’deki solunum yolları rahatsızlıkları arasında bir bağ olduğuna dair emare bulunmadığını söyledi.

ÇİN: KÖTÜ NİYETLİ UYDURMALAR

Cumhuriyetçi senatörlerin mektubuna yanıt veren Çin’in Washington Büyükelçiliği Sözcüsü Liu Pengyu ise dile getirilen iddiaların ‘kötü niyetli uydurmalar’ olduğunu, Çin’in bunları ‘sert bir şekilde reddettiğini’ söyledi.

DSÖ’nün Epidemi ve Pandemi Hazırlığı ve Önlenmesi Departmanı Direktör Vekili Maria Van Kerkhove, bu hafta yaptığı açıklamada, çocuklar arasında artan solunum yolu hastalıklarının, Covid-19 kısıtlamaları döneminde uzak durdukları patojenlerle temasa geçen çocuk sayısındaki artıştan kaynaklanabiliyor olacağını belirtmişti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x